Opublikowano

Funkcja Reply w ChatGPT

Autorzy

Wprowadzenie

Coraz częściej wykorzystuję ChatGPT do nauki. Jest to nauka w formie rozmowy z chatbotem, który odpowiada na pytania i wyjaśnia różne zagadnienia. W tym artykule chciałbym podzielić się z Wami funkcją Reply, która pozwala na bardziej efektywne prowadzenie dyskusji z ChatGPT.

Czy można ufać GPT?

Jednym z pierwszych pytań, które zadaje sobie osoba korzystająca z ChatGPT do nauki, jest pytanie o to, czy można mu ufać. Odpowiedź jest prosta: to zależy.
Jeżeli użytkownik chciałby poszerzyć wiedzę dla nowych zagadnień, to należy zachować zdrowy sceptycyzm. Pytania powinniśmy formułować w taki sposób, aby uzyskać odpowiedź, która pozwoli nam zrozumieć zagadnienie, a nie tylko otrzymać gotowe rozwiązanie.

Aby zminimalizować ryzyko błędnych odpowiedzi, można załączyć dodatkowe informacje, które pomogą ChatGPT zrozumieć kontekst. Najczęściej załączam transkrypcję z wykładu, który obejrzałem, lub fragment tekstu, który chcę zrozumieć. Tym tekstem może być artykuł, książka itp.

Funkcja Reply

Jedną z nowości, którą odkryłem w ChatGPT jest funkcja Reply. Jest ona szczególnie przydatna, gdy konwersacja z ChatGPT jest długa i chcę zadać pytanie dotyczące fragmentu tekstu, który został wspomniany wcześniej.

Jak uzyc funkcji Reply?

Chciałbym zwrócić uwagę na to, że moje zapytanie brzmiało, explain it further. Nie napisałem, co dokładnie chcę wyjaśnić, ale ChatGPT zrozumiał, że chodzi mi o fragment zaznaczony przez funkcję Reply. Dodatkowym utrudnieniem było to, że cytowany fragment znajduje się na początku konwersacji.

Jak działa funkcja Reply?

Funkcja Reply dołącza do naszego prompta dodatkowe informacje. Oprócz samego zapytania, do promptu dołączany jest fragment tekstu, który chcemy wyjaśnić. Dzięki temu ChatGPT może lepiej zrozumieć nasze pytanie.

Jak wygląda request HTTP?

Do żądania HTTP dołączony jest fragment tekstu, do którego zadajemy pytanie.

Podsumowanie

Funkcja Reply to ciekawa funkcja, która pozwala na bardziej efektywne prowadzenie dyskusji z ChatGPT. Dzięki niej możemy zadać pytanie dotyczące konkretnego fragmentu tekstu, który został wspomniany wcześniej.
Może ona zostać wykorzystana w wielu sytuacjach, np. podczas nauki, analizy dokumentów, przeglądu dokumentacji, oferty itp. Warto podkreślić, że funkcja Reply pomimo bezpośredniego odwołania do zaznaczonego fragmentu, uwzględnia cały kontekst naszej konwersacji.